Technika, technika i jeszcze raz technika...

Technika, szczególnie w młodym wieku, zastępuje wszystkie inne aspekty przygotowania zawodnika. Jeżeli pływak jest w stanie osiągnąć sukcesy na początku swojej kariery, głównie dzięki skupieniu się na aspektach technicznych podczas treningów, to znaczy, że po dalszym szkoleniu i wdrożeniu nowych bodźców treningowych, ma szansę na osiągnięcie sukcesów seniorskich, które będą utrzymywane przez lata. Oczywiście nad techniką powinien pracować każdy, zaczynając od amatorów pływania, na mistrzach olimpijskich kończąc. Każdy może coś jeszcze poprawić. W młodym wieku najłatwiej jest uformować pewnie nawyki ruchowe, które zawsze procentują w przyszłości. Postępy widać również u starszych ludzi, którzy z sukcesami wracają z różnych zawodów.

Technika pływania składa się z wielu sekwencji ruchów, które po złączeniu w całość dają wiele korzyści w swobodniejszym pływaniu. Jeżeli poszczególne elementy są wykonywane poprawnie i następnie w odpowiedni sposób połączone, wtedy pływak jest w stanie pływać dużo szybciej i bardziej komfortowo, przy mniejszym zużyciu energii.

Aby zwiększyć i przyśpieszyć naukę podstawowych umiejętności pływackich, bardzo ważnym elementem jest analiza wideo, która jest konieczna w postępie każdego pływaka. Pozwala na wizualne i jasne zrozumienie zmian, których trzeba dokonać, aby przejść na wyższy poziom wydajności w wodzie. Bez tego ważnego narzędzia, pływacy są skazani na gorszą jakość treningu sportowców. Badania naukowe zdecydowanie popierają stosowanie pomocy wizualnych, dzięki którym świadomość jest kilkukrotnie większa.

Analiza wideo techniki pływania wykonywana jest we wszystkich stylach i stałych fragmentach pływania:

  • styl motylkowym

  • styl grzbietowym

  • styl klasycznym

  • styl dowolnym

  • start i nawrót

  • pływanie pod wodą

Zeby dojść do każdego błędu w technice, rozmieszczane są kamery w różnych płaszczyznach:

  • nad wodą z boku

  • nad wodą z przodu

  • pod wodą z boku

  • pod wodą z przodu

Analiza wideo, którą wykonuje trener Kajetan Załuski pozwala na zwiększenie świadomości w wodzie, dzięki czemu można wejść na wyższy poziom sportowy. Podstawową zaletą analizy wideo u Kajetana jest również późniejsze indywidualne podejście i dopasowanie odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą na szybszą i efektywniejszą poprawę techniki pływania.

Wszystkie techniki pływackie i ćwiczenia, stosowane w Silesia Swimming Center, są na najwyższym, światowym poziomie, które Kajetan Załuski nabył podczas treningów i warsztatów w różnych częściach świata z najwybitniejszymi trenerami m.in. mistrzów Europy, mistrzów świata oraz mistrzów olimpijskich.

Zobacz także nasze obozy i warsztaty oraz kto z nami współpracuje.