Krótko na temat tego jak nie ‘wymiękać’ przed startem.

28 czerwca 2021 - Kajetan Załuski

Życie każdego sportowca jest bardzo podobne. Większość czasu, który się poświęca danej dyscyplinie trzeba poświęcić na trening i przygotowania do zawodów.

Następnie nadchodzi taki dzień, podczas którego ciężką pracę wkładaną na treningach, trzeba wykorzystać startując i dając z siebie 100% swoich możliwości, na zawodach.

Porównując ilość godzin spędzonych na treningu, do minut, a czasami nawet sekund spędzonych na danym starcie, można stwierdzić, że jest to chwila... chwila, która w głowie sportowca jest wizualizowana wiele razy... chwila, która jest celem i marzeniem.


Im bliżej jest do wyczekiwanych zawodów, tym zawodnik może być bardziej zestresowany. Bardziej doświadczeni i obyci zawodnicy radzą sobie z tym napięciem, jednak młodsi i mniej doświadczeni, muszą się tego nauczyć.

Moment, który uzależnia i czeka na niego każdy sportowiec.


Oto kilka wskazówek w jaki sposób nie ‘wymięknąć’ przed startem:

1. Bądź pewny siebie - jeżeli przepracowałeś bardzo dobrze cały okres treningowy, to o efekt końcowy nie trzeba się martwić. Stań na starcie i zrób swoje.


2. Mniejsze zawody - podejdź do głównego startu w sezonie tak samo, jak do mniejszych zawodów, podczas których trzeba było wykonać swoje zadanie najlepiej jak to tylko jest możliwe, gdzie stres nie był paraliżujący. Przecież nie jest ważne gdzie startujesz i z kim, tylko to ile serca i siebie włożysz podczas wyścigu.


3. Cele i zadania - dużo łatwiej znosimy stres, jeżeli mamy do wykonania jakieś zadania, które ostatecznie doprowadzają nas do celu. Celem na zawodach może być przykładowo:- odpowiednia rozgrzewka

- przygotowanie sprzętu startowego i zapasowego, który bardzo często w nieoczekiwanych momentach się przydaje

- odpowiednie nawodnienie

- rozplanowanie sobie całego startu zaczynając od sygnału startera, aż do finishu


4. Mocne punkty - wypisz sobie wszystkie mocne strony swojego pływania, które mogą być punktem zaczepienia przed pójściem na start.


5. Zabawa - nie zapominaj również, że wszystko co robisz powinno Cię bawić. Baw się i czerp wielką radość z dyscypliny, którą trenujesz. Nie ma nic lepszego w sporcie od uczucia świeżości jaką się łapie na odpuszczeniu i uczucia noszenia podczas głównego startu w sezonie.


Jeżeli chcesz przeczytać coś na temat wizualizacji przedstartowej, kliknij TUTAJ


Wszystkim, którzy będą startować na zawodach, życzę spełnienia realizacji wyznaczonych celów i dużo dobrej zabawy podczas zmagań. Nie zapomnijcie o kibicowaniu również innym. Powodzenia i do zobaczenia na basenie!

Kajetan Załuski

Wielokrotny medalista i rekordzista Polski w pływaniu. Członek kadry Polski, reprezentant kraju na wielu zawodach międzynarodowych. Jako trzeci Polak w historii polskiego pływania złamał granicę 50 sekund na 100 metrów stylem dowolnym. Obecnie trener, który współpracuje z czołówką polskiego pływania przekazując całą swoją wiedzę i doświadczenie ponad dwudziestoletniej kariery pływackiej, którą powiększa już jako trener.